extra-foto.com.pl

Cram down

Cram down to określenie, które stało się popularne dzięki procedurom, które zawitały do Polski za sprawą Unii Europejskiej. Aby je dobrze zrozumieć, musimy nawiązać do przebiegu postępowania upadłościowego. Jednym z etapów jest danie czasu wierzycielom, aby mogli wyznaczonemu przez sąd komisarzowi przedstawić swoje roszczenia i dostarczyć dowody ich zasadności. Następnie komisarz przygotowuje zestawienie należności, a równocześnie dokonuje spisu inwentarza.

Po co to wszystko? Aby policzyć majętność podmiotu oddanego w zarząd komisaryczny i sprawdzić, jaką część roszczeń można zaspokoić poprzez dystrybucję owego inwentarza. Najczęściej zdarza się, że dobra składające się na inwentarz trzeba wpierw spieniężyć, ponieważ same w sobie nie mają dla wierzycieli wartości. Mieli oni otrzymać pieniądze i na pieniądze właśnie czekają. Co to ma wspólnego z Cram down?

Otóż, aby możliwe było spłacenie roszczeń wierzycieli, trzeba przeprowadzić licytację pozostałości po upadłym dłużniku. Nigdy jednak nie wiadomo, jak duże środki uda się z licytacji pozyskać. Z tego powodu proponuje się wierzycielom stawki procentowe.Nie wszyscy się muszą zgodzić, lecz procedura cram down określa, że jeżeli większość akceptuje propozycję, to muszą do niej dostosować się także i ci mniejsi.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 19.10.2019 19:50:35)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Katalog niesamowitych zdjęć