extra-foto.com.pl

Czujnik halla

Niewielki czujnik Halla jest urządzeniem pomiarowym stosowanym w miejscach, gdzie poziom i rodzaj zanieczyszczeń uniemożliwia zastosowanie tańszych czujników: optycznych, pojemnościowych lub indukcyjnych. Jego zadaniem jest wykrywanie i pomiar natężenia pola magnetycznego. Dzięki temu można stwierdzić obecność źródeł pola lub obiektów mających wpływ na jego parametry.

Czujnik halla – jak działa?

Działanie sondy Halla, najprościej mówiąc opiera się na zjawisku powstawania różnicy potencjałów w przewodniku podłączonym do źródła prądu elektrycznego. Zachodzi ono w momencie umieszczenia go w polu magnetycznym, którego linie przepływu są prostopadłe do ułożenia przewodnika. Możliwość pomiaru pojawiającego się na elektrodach napięcia i znajomość zależności między nim a parametrami pola, pozwala na wyznaczenie wartości natężenia pola magnetycznego.

Sonda Halla w praktyce

Dzięki swoim właściwościom, czujnik Halla znalazł szerokie zastosowanie w motoryzacji. Pierwotnie wykorzystywano je w bezstykowych układach zapłonowych. Współcześnie używane są powszechnie do pomiarów pozycji lub prędkości różnych elementów konstrukcji – od wałów korbowych i cylindrów poczynając, na reflektorach kończąc. Są one również przydatne w kolejnictwie i robotyce.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 35 (ostatnio: 11.04.2019 18:07:24)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Katalog niesamowitych zdjęć