extra-foto.com.pl

Przetworniki oporowe w układach sterowania

Jednym z najprostszych typów przetworników jest przetwornik opornikowy, wyko­nany najczęściej w postaci opornika suwakowego, w którym zmiana oporu odbywa się przy przesuwaniu suwaka, wywołanym przez mierzoną wielkość nieelektryczną. Przetworniki oporowe znalazły zastosowanie do pomiarów poziomu cieczy w zbiorniku, dużych przesunięć określonych obiek­tów.

Zasada działania przetworników oporowych polega na wykorzysty­waniu zjawiska zmiany oporu styków niektórych materiałów pod działaniem ciśnienia. Należą do nich przetworniki węglowe i tensolitowe instalowane w np. w windach dla niepełnosprawnych takich, które można zobaczyć w serwisie www.platformy-dla-niepelnosprawnych.slask.pl.

Przetwornik węglowy składa się ze stosu płytek węglowych, którego opór całkowity zmienia się pod wpływem ruchu suwaka, który w zbiorniku wywołuje podniesienie albo obniżenie pływaka, a tym samym zmiany oporów, które są włączone odpowiednio do obwodów dwóch cewek miernika elektromagnetycznego ilorazowego.

Przetwornik tensolitowy nazywany też tensometrem składa się z taśmy wykonanej z tensolitu, którym jest mieszanina proszku grafitowego z lakierem bakelitowym. Taśmę przykleja się do pa­pieru, a papier do elementu badanego, w którym mają być zmierzone odkształcenia lub naprężenia mechaniczne. Przy ściskaniu taśmy zmniejsza się jej opór, przy rozciąganiu zaś od­wrotnie zwiększa się. Zmiany oporu umożliwiają określenie odkształceń lub naprężeń.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 60 (ostatnio: 04.01.2019 20:32:30)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 14.01.2017 05:45:53)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Katalog niesamowitych zdjęć